Szpak

Jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych ptaków w naszym kraju nie ma dobrej reputacji, a niesłusznie. Choć uważany za szkodnika to jest to jednak typowy dla ludzi punkt widzenia, tak jak chwast jest chwastem tylko dlatego, że rośnie nie tam gdzie trzeba. Rdzenni Amerykanie niemal doszczętnie wyginęli, bo pewna grupa ludzi uznała, że są niepożądani, a przecież szpak to tylko ptak, nie człowiek…

Szpak szpaki w powietrzu

Za to jak to ptaki, umieją latać i tworzą wtedy bardzo chętnie ogromne stada, szczególnie nad żerowiskami.

Stado szpaków krąży nad polem kukurydzy
Stado szpaków leci na żerowisko

Czy pożerają kukurydzę równie chętnie jak czereśnie? Niespecjalnie, zdecydowanie lepszym dla nich pokarmem są owady. Jesienią gdy większość pól robi się łysa i liście z drzew opadają, kukurydza jest świetnym schronieniem nie tylko dla szpaków, ale i owadów. Nadgryzione kolby kukurydzy to częściej sprawka saren czy dzików. Szpaki chętnie jedzą muchy i inne owady. Wybredne nie są.

Szpak leci z muchą w dziobie

Natomiast dżdżownice to prawdziwy rarytas. Pożywne i duże. Nie dziwi zatem, że w czerwcu gdy intensywnie karmią swe młode wystarczy lekki deszcz by zobaczyć na polach szpaki polujące na dżdżownice, które przemieszczają się wtedy bliżej powierzchni ziemi czy wręcz na nią. Polecam ten widok, bo ptaki te kursują w obie strony niczym wahadło Foucaulta, przy okazji wynosząc strawione resztki poza gniazdo.

Szpak leci do gniazda nakarmić pisklaki dżdżownicami

Obserwując szpaki, poza ich połyskliwie pięknym upierzeniem,

Szpak w locie na tle błękitnego nieba

można zauważyć jak zwinne i szybkie to ptaki, gdy podczas lotu nie marnują okazji do posiłku.

Szpak w locie poluje na owada
Szpak manewruje w powietrzu polując na muchę
Szpak w locie poluje na owada

Czyż nie ma gracji w tym wyginaniu ogona,, a w zasadzie całego ciała by dopaść latający posiłek? Podziwiajmy, nie oceniajmy pochopnie.

Główna

2 thoughts on “Szpak

  1. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

    1. Thanks for your comment and for visiting my blog. This blog is new to me, too, and I try to crank out something new every time, so I’m hopeful that you’ll discover something interesting here in the future, too.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *